UZUN SÜREDİR HABER BEKLEYEN HEMOFİLİ-A HASTALARINA MÜJDE! HEMOFİLİ-A GEN TEDAVİSİ SÜRECİ BAŞLIYOR

img

Sayın Hemofili-A hastaları ve yakınları. Size 25 Haziran 2020 günü hayırlı bir haber iletiyorum. 
 
Etik Kurul onayları sonrası Sağlık Bakanlığımızdan da gerekli izinler alınmıştır. Temmuz başından itibaren Hemofil-A Gen Tedavisi seçmeleri başlayacaktır. Ancak bu sürecin uluslararası bir ilaç araştırması projesi olduğunu unutmayınız. Ancak seçilen ve katılacak ülkelerin tamamının ABD ve Avrupa Ülkeleri olduğunu hatırlatayım.

Ülkemizde 4 Büyük şehirde İZMİR, İSTANBUL, ADANA ve GAZİANTEP'te uygulama yapma imkanı olacaktır. Ben bu aşamada İzmir ve çevresinden gelecek hastalara seslenmek istiyorum. Diğer bölgelere yakın olan merkezler yakında ilgili hastalara ulaşmaya başlayacaklardır. Lütfen sabırlı olunuz. Diğer şehirlerdeki sorumlu ve yetkili olan hocalarınız en kısa zamanda size ulaşacaklardır.

Süreç şu şekilde izleyecektir. Lütfen dikkatle okuyunuz. 

Öncelikle GEN TEDAVİSİNE UYGUN OLMANIZ İÇİN 5 ŞARTIN UYGUN OLMASI GEREKMEKTEDİR.

Bu şartlara uymayan değerli hastalarımız lütfen bu aşamada bizleri aramasınlar. daha sonra yeni imkanlar çıktığında duyuru yapacağız.
 
1- AĞIR HEMOFİLİ-A HASTASI OLMAK (Faktör 8 seviyesi <%1 olmalı)

2- DÜZENLİ TAKİP ALTINDA VE KORUMA TEDAVİSİ ALTINDA OLMALI

3- YAŞI 18 YAŞINDAN BÜYÜK OLMALI

4- KARACİĞER FONKSİYON TESTLERİ NORMAL OLMALI

5- HEPATİT-B VEYA HEPATİT-C KRONİK ENFEKSİYON VEYA TAŞIYICI OLMAMALI

6- İNHİBİTÖR POZİTİF HASTA OLMAMASI GEREKLİDİR.

7- GEN TEDAVİSİ İÇİN GÖNÜLLÜ OLMALI VE GEREKLİ EVRAKLARI ZAMANI GELİNCE İMZALAMALI
 
18 yaşından büyük ve yukarıdaki şartları tam olarak uyan hastalar bize ulaşabilirler. Diğerleri yeni duyuları beklesinler, lütfen.
 
TEMMUZ  ve AĞUSTOS ayları içinde SEÇMELER başlayacak olup öncelikle bu istekli hastalara ayrıntılı bilgilendirme yapılarak gen tedavisinin ne olduğu ve hangi yan etki veya risklerin söz konusu olabileceği uzman hekimler tarafından hemofili hastalarına ve ailelerine yüz yüze yapılacak toplantıyla izah edilecektir.Soruları yanıtlanacaktır.

Tüm bu aydınlatma aşamasından sonra günübirliğine hastanemiz polikliniğine çağrılacak olan hastaların öncelikle ONAY FORMLARI imzalatılacak ve daha sonra yurt dışına yollamak için kan örnekleri alınacak ve yurt dışındaki görevli laboratuvara yollanacaktır. 
 
Yaklaşık olarak 1 ay sonra sonuçlar çıkacaktır. Ortalama şansnız % 50 civarındadır. Çünkü gen tedavisinde kullanılacak olan ADENOVIRUS vektörleri nedeniyle kanda ANTİKOR pozitif ÇIKMA ORANI Türk Hemofili hastalarında yaklaşık olarak % 50'dir. TÜM DİĞER ŞARTLAR UYGUN OLSA BİLE KANINDA ADENOVİRUS ANTİKORLARI (+) ÇIKAN HASTALARIN GEN TEDAVİSİNE GİRMESİ MÜMKÜN OLMAYACAKTIR.
 
HİÇBİR AŞAMADA HEMOFİLİ HASTALARININ ÜCRET ÖDEMESİ SÖZ KONUSU OLMAYACAKTIR. BU BİR ARAŞTIRMA PROJESİ OLDUĞU İÇİN ETİK KURULU VE SAĞLIK BAKANLIĞI ONAYI İLE GEREKLİ BÜTÇE SAĞLANMIŞTIR.
 
SON OLARAK;
Yukarıda sayılı olan şartları uygun olan, Düzenli olarak profilaksi uygulamasına devam eden ve hasta dosyalarında düzenli olarak takip ve tedavi altında olduğu saptanan ve son olarak da yurt dışından gelen tarama sonuçları UYGUN çıkan hastalar gen tedavisi uygulanma şansına sahip olacaktır.
 
Bu hastalar yaklaşık 6 aylık takip programına alınacak bu süreç içinde normalde kullandıkları faktör 8 ilaçlarını kullanarak takip oldukları merkezde izlenmeye devam edecekler olup olup; ayda 1 kez kendilerinden bu konuda bilgi alınacaktır. 
 
Söz konusu 6 AYLIK SÜREYİ tamamlayan hastalara 2021 yılının Ocak veya Şubat aylarında gen tedavisi  uygulaması yapılacaktır. Uygulama yapılacak olan hastaneler katılan merkeslerde adı geçtiği gibi olacaktır. Hastaların yurt dışına gitmesi gerekmeyecektir.
 
1-İZMİR - EGE ÜNİVERSİTESİ HST (Çocuk Hastanesi Hematoloji bölümü ve ayrıca Erişkin Hematoloji Bölümü)

2- İSTANBUL - İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ HST

3-ADANA - ACIBADEM  ÜNİVERSİTESİ ADANA  HST

4- GAZİANTEP - GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ HST
 
GEN TEDAVİSİ UYGULAMASI SONRASI  ve GEREKLİ KONTROLLER:

Gen tedavisi için hastaların sadece 1 gün hastaneye yatması yeterli olacaktır. Daha sonraki kontroller ayaktan yapılacaktır. Ancak İLK 3 AY HAFTADA 2-3 KEZ KAN KONTROLLER YAPILACAĞI İÇİN evlerinden hastaneye sık olarak kontrole gelmeleri gerekecektir. Sağlık Bakanlığının onayladığı EV HEMŞİRELİĞİ sistemi ile bu sık kontrollerin bir kısmının evde yapılması yani evde kan örneklerinin alınıp aynı gün hastaneye yetişmesi sağlanacaktır. Ancak hastalarımız hastaneye en fazla 1-2 saat uzaklıkta ikamet etmeleri veya misafir olarak konaklamaları gerekli olacaktır. Çünkü alınan kanların aynı gün kargo ile yurt dışına yollanması gerekmektedir.

BAŞVURULAR ÖNCESİ TÜM BU ZORLUKLARI VE ZAMANLAMALARI DA DİKKATE ALINIZ.
 
Hemofili hastalarımıza, ailelerine ve ülkemiz tıbbı için HAYIRLI OLSUN.
 
PROF. DR. KAAN KAVAKLI
HEMOFİLİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI
HEMOFİLİ-A GEN TEDAVİSİ TÜRKİYE KOORDİNATÖRÜ