KORONA GÜNLERİNDE 17 NİSAN DÜNYA HEMOFİLİ GÜNÜ KUTLAMASI

2020 yılının bahar ayları tüm dünyada karantina ve sokağa çıkma yasaklarıyla hatırlanacak. İlkokulda okuduğum 1970’li yıllarda da KOLERA SALGINI nedeniyle ciddi toplumsal hareketlilik vardı. Ama KORONA çok başka; zengin fakir dinlemiyor. Batı veya Doğu kültürü demiyor herkese eşit muamele yapıyor. Bir olumlu tarafı da çocuklara pek ağır darbe vurmaması. Yine de hepimizi süründürüyor bu günlerde… Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada Amerika’da, Fransa ve İtalya’da, Arabistan’da, Çin’de; her yerde kimseye ayrıcalık yapmayan bir Korona virüsü ile karşı karşıyayız.

2020 yılı Haziran ayında yapılacak olan Dünya Hemofili Kongresi (WFH-2020) iptal edildi. Ertelediğimiz Türkiye Hemofili kongresini ise 10-13 Aralık 2020’de hep birlikte Antalya’da yapabilmeyi ümit ediyoruz. “17 Nisan” Hemofili için çok önemli bir gün. Tüm dünyada hemofili konusunda farkındalığın arttırılması açısından önemle kutlanıyor ve mutlaka hemofili STK’ları önemli aktiviteler yapıyorlar.

Ülkemizde her yıl 17 Nisan’ları Ulusal Hemofili kongresi içinde kutlamak geleneğimiz vardı. Ancak olağanüstü koşullar nedeniyle bu yıl yüz yüze bir Hemofili Forumu yapamayacağız.

Bu yıl web sayfamızda yayımlamak için Hemofili Federasyonu üyesi 11 ayrı bölgesel hemofili derneğinden 17 Nisan konulu kısa videolar yollamalarını rica ettik. Bakalım bu özel videoları beğenecek misiniz?

Hepinize sağlıklı; Koronasız ve Kanamasız günler diliyoruz.

HEMOFİLİ FEDERASYONU adına KAAN KAVAKLI


ÇOCUKLARIMIZGENÇLERİMİZAİLELERİMİZDOKTORLARIMIZ