İLK ON-LINE HEMOFİLİ KONGREMİZ DE TAMAMLANDI: 17. ULUSLARARASI HEMOFİLİ KONGRESİ (18-20 ARALIK 2020)

img

Malum 2020’de çok şeye alıştık. Hem doktor hem hasta ve yakınları eğitim toplantıları için Mart sonrası hemen Webinarlara başladık. Ve epeyi yol aldık. Kongremiz için ise hala umudumuz vardı. Önce 2020 Çeşme Hemofili Yaz Okulu on-line yapıldı. Kongremizi ise mecburen 18-20 Aralık 2020 hafta sonuna yani neredeyse 2020 son haftasına kadar öteledik. Aslına bakarsanız tam 1.5 yıldır bu kongre için hazırlık yapıyorduk.

Biliyorsunuz Bizde Ulusal Hemofili kongreleri “Uluslararası” olur. Mutlaka yabancı konuklarımız bizimle olurlar. 2020 Hemofili kongresi 20 yıldır ilk kez on-line olarak yapıldı. Kongrenin sorumlusu olan her 2 kurumun başkanı da sokağa çıkma yasağına rağmen İstanbul Leventteki otelde kurulan merkez stüdyoda masa başında görev yaptılar. Hemofili Federasyonu Genel Başkanı olarak birlikte eş-başkanlık yaptığımız Türkiye Hemofili Derneği başkanı Bülent Zülfikar hocaya çok teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten de on-line kongrenin merkez stüdyosunda Topkon ekibi ile neredeyse 3 gün (Cuma, cumartesi ve Pazar) birlikte geçirmek yani kongrenin hep içinde canlı yayında olmak ilaç gibi geldi.

18-20 Aralık 2020 hafta sonu sokağa çıkma yasağı nedeniyle tüm yurtta evlerinde kapalı kalan hemofili dostları çok yüksek sayıda katılım sayısına ulaşmamıza neden oldular. Toplamda 1200 kişinin bir kongreye katılım yapması ancak online kongrelerde olabilirdi.

Salon salon bakarsak ilk salon medikal salonumuz idi. Kongrenin kalbi burada attı. Tam 14 yabancı konuğumuz burada yer aldı. Türkiyede hemofili alanında deneyimli olan tüm hocalarımız burada konuşmacı veya başkan olarak görev yaptı. Sayıları 160’ı buldu.

Hasta ve yakınlarının devam ettiği salon ise Gündüz Gedikoğlu salonuydu. Burada hasta ve yakınlarına hitap edecek her türlü konu ele alındı.

Hemşirelik sempozyumu ve Eklem sağlığı sempozyumuna çok sayıda hemofili hemşiresi ve fizyoterapist katıldı. Ülkemizde hemofilide kas ve eklem sorunlarının tüm uzman hocaları buradaydı. Diş Hekimlerinin katıldığı Diş Sağlığı sempozyumu ayrı bir dünya idi. Bir kongrede 5 ayrı salonda aktivite olması bizim için yeni değildi ama Pandemi sürecinde bu formatın aksamaması hatta yüz yüze kongrelerde 500 kişiye yakın katılım olurken bu kongrede bu rakamı nerdeyse üçe katlamak büyük kıvanç oluşturdu.

Sevgili Hemofili dostları hemofili kongresinin tüm programını web sitemizdeki link yoluyla tekrar izleyebilirsiniz. Sorularınızı her zaman bize iletebilirsiniz.

Tüm kötü olayları 2020’de bırakıp 2021’de artık yüz yüze Hemofili Yaz Okulu ve Ulusal Hemofili kongrelerinde birlikte olmak umuduyla…

KAAN KAVAKLI
Hemofili Federasyonu Genel Başkanı