HEMOFİLİ FEDERASYONU HEMOFİLİ YAZ OKULU-2022 ÇEŞME'DE TAMAMLANDI

img

Korona pandemisi nedeniyle 2 yıldır yüzyüze olarak yapılamayan 20 yıllık geçmişi olan Hemofili Yaz Okulu 27-30 Haziran 2022 tarihinde Çeşme Pırıl otelde başarıyla tamamlandı.

Toplam olarak 80 kişinin katıldığı 3 gece ve 4 gün süren Yaz Okulunda hemofilinin geçmiş - bugün ve geleceği üzerine konuşuldu. Bu yıl genç hemofilik kardeşlerimiz çoğunluğu oluşturdu.

Yaz Okuluna katılan hemofili gruplarının geldikleri şehirler; İzmir, Manisa, Denizli, Antalya, Adana, Kahramanmaraş, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Samsun, Gaziantep, Ankara, Kütahya ve Muğla idi. Ders programı ve aktivitelerden çeşitli resimleri ekte izleyebilirsiniz. 2 yıl aradan sonra bölgesel hemofili dernekleri ekipleri hasret giderdiler...

Yaz Okuluna girişler 27 Haziran pazartesi günü öğlen saatleriyle başlandı. 18:00'de Açılış töreni ile ivme kazandı. İlk dersi Hemofili Koçu Mustafa Akyol verdi.

İkinci gün (28.6.2022) ortak salonda Prof. Dr. Canan ve Prof. Dr. Davut Albayrak Hemofilideki mevcut olanaklar ve ilaçlar konusunda interaktif sunum yaptılar. Daha sonra grup 4 ayrı sınıfa ayrıldı. Hemofili-A sınıfı Prof. Dr. Vahap Okan ve Uz. Dr. Mehmet Can Uğur başkanlığında Uzun etkili F8 konusunu işlediler. HEMOFİLİ-B grubu ise Doç. Dr. Elif Güler Kazancı tarafından aydınlatıldı. İNHİBİTÖR sınıfı ise Prof. Dr. Can Balkan ve Doç. Dr. Sema Aylan Gelen tarafından bilgilendirildi. KLİNİK ARAŞTIRMALAR (Gen tedavisi / Subkutan ilaçlar) SINIFI ise Prof. Dr. Kaan Kavaklı ve Prof. Dr. Bülent Antmen tarafından aydınlatıldı. Prof. Dr. Selmin Şenol başkanlığındaki 6 kişilik hematoloji hemşireleri ekibi ise farklı sınıflarda görev aldılar.

Üçüncü günde (29.6.2022) Kaan Kavaklı tarafından Hemofilide Yeni gelişmeler konusu interaktif olarak 1.5 saat süreyle aktarıldı. Daha sonra tekrar sınıf gruplarına geçildi.

Prof. Dr. Yılmaz Ay HEMOFİLİ-B sınıfında görev aldı. Diğer sınıflar aynı hocalarıyla eğitim almaya devam ettiler. Saat 16:00 sonrası serbest saatlerde hemofili grubu otelin havuz ve diğer imkanlarından yararlandılar. Antalya'daki gibi her şey dahil değil Çeşme'ye özgü takviye edilmiş Tam Pansiyon uygulaması yapıldı. Klinik Araştırma ekibine Buse Tufan ve Muhammet Ustapehlivan destek oldular.

Son gün sabah programında Prof. Dr. Selmin Şenol başkanlığındaki 6 hemşiremiz Hemşirelik ve Hemofili oturumunda hep beraber görev aldılar. Antalya'dan Hayriye Başer, Ege'den Raziye Işım ve Rüçhan Yöney ile Denizli'den Güler Özer ve Samsun'dan Selma Can ekibi oluşturdular. Fedakar hemşerilerimize candan teşekkür ederiz.

Kapanış programını ise Mehmet Can Uğur ve Mustafa Akyol yönettiler. Turizm acentamız D-event ekibine de teşekkür ediyoruz. Türkiye'nin dört bir yanından gelen Gaziantep, Adana, Antalya, Kocaeli, Denizli, Ankara, Samsun, Bursa bölgesel hemofili ekipleri İzmir havalimanına doğru transfere başladılar. Yolunuz açık olsun...

HEMOFİLİ FEDERASYONU