EKLEM İÇİ RADİZOTOP TEDAVİSİ GEREKLİ OLAN HEMOFİLİ HASTALARI VE AİLELERİNE ÖNEMLİ DUYURU

img

Bilindiği gibi 2 yıldır yurt dışından izotop ithal edilmesinde sorun yaşandığı için ülkemizde hiçbir merkezde EKLEM İÇİ İZOTOP TEDAVİSİ yapılamamaktadır. Ancak Kasım ayı içinde bu konu ile ilgili önemli bir gelişme olmuş ve 2019 yılı Şubat ayı içinde hastalara uygulama yapma imkanı ortaya çıkmıştır. Diz eklemi için İTRIUM 90 ve dirsek ile ayak bileği eklemleri için RENYUM 186 izotopları için hasta listeleri oluşturulmaya başlanmıştır.

Ege Üniversitesi Ege Hemofili Konseyi olarak acil listesinde bekleyen 15 hastaya Şubat 2019 ayı içinde daha sonra bildirilecek olan bir günde İZOTOP uygulaması yapılacaktır. Hemofili Konseyinde İZOTOP tedavisi kararı alınan hastalar ise Hemofili Federasyonu Sekreteri Elif Yıldız hanımı mesai saatleri içinde arayarak isimlerini yazdırabilirler. Acil grubu dışındaki hemofili hastalarına Mart ve Nisan ayında uygulama sırası gelecektir.

Söz konusu ilaç TÜRKİYE ECZACILAR ODASI (TEB) tarafından yurt dışından temin edilmektedir. Sağlık bakanlığı tarafından gerekli izinler alınmıştır. Bu aşamada SGK’lı olan hemofili hastalarının ek ücret ödemesi gerekli olmayacaktır.

Bilgilerinize sunarız.

Prof. Dr. Kaan Kavaklı – HEMOFİLİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI
Elif Yıldız – Hemofili Federasyonu Sekreteri 0-232- 348 57 50 (elif.yyildiz@hotmail.com)