20. Uluslararası Hemofili Kongresi 1-3 Ekim 2023’de İstanbul Pendik Greenpark Hotel’de başarıyla gerçekleştirildi

img

Bu kongreyi son 10 yıldır Hemofili Federasyonumuz ve Türkiye Hemofili Derneği ortaklaşa olarak düzenlemektedir. Kongre eş başkanları Prof.Dr.Kaan Kavaklı ve Prof.Dr.Bülent Zülfikar tarafından üstlenilmiştir.

20. Kez yapılan Uluslararası Hemofili Kongremizin bu seferki yabancı konukları Fransa Lyon Üniversitesi'nden Prof. Yeşim Dargaud ile Avusturya Viyana Üniversitesi'nden Prof.Cihan Ay idi. Ayrıca Milano'dan Dr.Elisa Mancuso değerli katkılar yaptı. Dünyanın diğer ucu olan Brezilya'dan gelen ünlü konuğumuz ise Prof.Margeret Ozelo idi ve Hemofilide Gen tedavisini anlattı. Konuşması akabinde yapılan basın toplantısına onlarca sağlık muhabiri katıldı. Gazetelerde ve TV'lerde bu haberi izleyebilirsiniz.

Hemofili Kongremize tam 620 kişi katıldı. 100'den fazla hematolog ve 12 adet farklı uzmanlık dalındaki hekimler yanı sıra 35 hemofili hemşiresi ve 30 fizyoterapist ayrı salonlarda eğitim alarak bilgilerini paylaştılar. Hemofili hasta ve yakınlarının sayısı ise 220'ye ulaştı. İlaç endüstrisinin değerli temsilcileri de 112 kişilik katılım ile katkı yaptılar.

Kongremizin açılışı günü sabahında ilk kez yapılan Hemofilide Klinik Araştırmalar Çalıştayı'nda bu konudaki deneyimli hocalarımız deneyimlerini paylaştılar. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Klinik Araştırmalar Daire başkanı Ecz. İnci Ergönül ve AİFD temsilcisi Ecz. Nihan Bozkurt bu konuda ciddi katkılar yaptılar.

Kongremiz 1 Ekim 2023 öğleden sonra açılış oturumu ile başladı. Kurumumuz adına Kaan Kavaklı ve Mustafa Akyol konuştular. Akşamki açılış töreni 500 kişinin katıldığı ana salonda yapılan özel toplantı ile yapıldı. Kurumumuz adına genel başkanımız Kaan Kavaklı ve genel başkan yardımcımız Mehmet Can Uğur konuşma yaptılar. Hemofilik gençlerden oluşan Müzik Topluluğu ile kulağımızın pası silindi.

2 Ekim Pazartesi ve 3 Ekim Salı günü hekimlerimiz ve genç hemofilikler ayrı salonlarda bilimsel ve sosyal toplantılarını yaptılar. En dikkati çeken konular Hemofilide gen tedavisi ve Derialtından kolayca uygulanan yeni tedavi seçenekleri oldu. Değerli hekimlerimiz ve hemofilik gençlerimiz bu konudaki bilgileri ilk ellerden bizzat klinik çalışmaları yapan hocalarımızdan aldılar.

Hemofilik gençlerimizin katıldığı spor salonu ve havuz aktivitelerine kuruluşundan çok sayıda hocamız katkı yaptı. Kazım Çapacı, Yusuf Ziya Aral ve Erkan Kaya hocamıza, Ece Çınar ve Aylin Arık hocamız ile FTR Şinasi Sevinç'e çok teşekkür ediyoruz.

Prof. Selmin Şenol hocamız başkanlığındaki hemofili hemşireleri grubunda dernek hemşiremiz ve bu alanda 30 yıllık emeği olan Raziye Işın da katıldı.

Ege Gen tedavisi ekibimizden Hem. Rüçhan Yöney ve Saha görevlisi Biyolog Buse Tufan konuşmalarını başarıyla tamamladılar. Ayrıca hemofili klinik araştırmalarında deneyimli saha görevlilerimiz Hande, Duygu, Gözde, Havva, Evin, İpek hanımlar da programda bilgilerini paylaştılar.

Diş hekimliği alanında Ege Diş Fakültesi'nden Prof.Fahrinur Ertuğrul, Ege Ortopedi'den Doç.Dr.Elcil Kaya Biçer, Ege Biyokimya'dan Doç.Dr.Güneş Ak, Ege Radyoloji'den Doç. İpek Tamsel ve Ege Çocuk Genetik'ten Doç.Dr.Tahir Atik hocalarımız bu kongreye çok ciddi katkılar yaptılar.

Sosyal programda yer alan ve 2 Ekim pazartesi akşamı Büyükada'ya yapılan gezi ve akşam balık yemeği çok sıcak bir havada geçti. Sabah sağanak yağmur varken akşam güneş açması sanki kongremiz hatırına olmuş gibiydi.

Dernek standlarında aktif olarak görev yapan Hemofili Federasyonu, Ege Hemofili Derneği, Çukurova Hemofili Derneği, 19 Mayıs Hemofili Derneği, Ankara Hemofili Derneği, Pamukkale Hemofili Derneği, Gaziantep Hemofili Derneği, Kocaeli Hemofili Derneği ve Bursa HETADER dernekleri ve diğer derneklerimizin üyelerine çabaları için teşekkür ediyoruz.

Kongre ile ilgili tüm resimleri ekteki albümden izleyebilirsiniz.

Bu kongrenin düzenlenmesine katkıda bulunan tüm üye derneklerimize ve yetkililerine çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca bu kongreyi beraber düzenlediğimiz Türkiye Hemofili Derneği yetkililerine de katkıları ve çabaları nedeniyle şükranlarımızı iletiyoruz.

HEMOFİLi FEDERASYONU