19. ULUSLARARASI TÜRKİYE HEMOFİLİ KONGRESİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI

img

19. Uluslararası Türkiye Hemofili Kongresi 17-20 Kasım 2022 tarihlerinde Antalya'da tamamlandı. Ülkemizde hemofili denince akla gelen 2 büyük STK tarafından (Türkiye Hemofili Derneği ve Hemofili Federasyonu) başarıyla gerçekleştirilen kongrede Hematoloji ve diğer uzmanlık alanı hekimlerinden 150 kişi, 46 hematoloji hemşiresi, 15 FTR uzmanı ve fizyoterapist ile 200'ü aşkın hemofilik genç ve yakınları katıldı. Endüstri temsilcileri ile birlikte toplam katılım sayısı 500'ü aştı.

Kongrede aynı anda 3 salonda bilimsel aktiviteler sürdü (Doktorlar - Hemşireler - Hemofilik ve yakınları). Bu yıl ilk kez 18 Kasım 2022 cuma günü tam gün hemofiliklere yönelik spor aktivitesi (Yoga-Nefes, Yüzme ve Mini-Survivor) düzenlendi. Hemofili derneklerinin tamamı özel tanıtım standları açarak kendi derneklerini tanıttılar. Açılış töreninde tüm dernek temsilcileri 2 dakikalık selamlama konuşması yaptılar.

Yabancı konuklarımızdan bazıları yüzyüze katıldı: Dr. Susan Halimeh (Almanya), Dr. Elena Santagostino (Italya), Dr. Prasad Mathew (ABD) On-line olarak katılan değerli bilim insanları ise; Dr. Steve Pipe (ABD), Dr. Roshni Kulkarni (ABD), Dr. Silvia Mackensen (Almanya), Brian O'Mahonny (İrlanda)

Kamu kurumlarından Sağlık Bakanlığı Nadir Hastalıklar şubesinden Dr. Murat Gülşen ve Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü İlaç Dairesi Başkanı Dr. Tuncay Alkan kongre kapanış günü olan Hemofili Forumunda hemofiliklerin sorunların dinleyerek notlar aldılar.

Kongre eş başkanları olan Hemofili Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı ve Türkiye Hemofili Derneği başkanı Prof. Dr. Bülent Zülfikar sürekli olarak sahne ve sahne yakınında kongre yönetimini başarıyla gerçekleştirdiler.

Kongre resimlerini ekteki resim albümünden izleyebilirsiniz.

Kongre acentası D-event başarıyla görev yaptı. Kongre otelimiz olan Lara Kundu bölgesindeki Nirvana Cosmopolitan Otel kongre katılımcıları tarafından çok beğenildi.

Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılında 20. Hemofili Kongresinde tekrar beraber olma dileklerimizle...

HEMOFİLİ FEDERASYONU