19 MAYIS SAMSUN HEMOFİLİ DERNEĞİ GELENEKSEL YAZ OKULU AKTİVİTESİ (23-25 Eylül 2016 – Samsun)

img

19 Mayıs Hemofili Derneği 10. Yaz Okulunu 23- 25 Eylül 2016 tarihlerinde Samsun Konaks Otel’de 90 hemofili hastası ve yakını, 4 hematolog, 4 hemşire ve 2 Diş Hekiminin katılımı ile gerçekleştirdik. Ege Üniversitesi öğretim üyesi, Ege Hemofili Derneği Başkanı, Hemofili Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı’nın katılımı bizi ve hastalarımızı çok memnun etti. Prof. Dr. Kaan Kavaklı’nın “Hemofilide Yeni Tedaviler” başlıklı konuşmasında klinik araştırma aşamasındaki uzun etkili ve uygulama kolaylığı olan yeni ilaçlar ve yakın zamanda uygulama alanı genişleyecek gen tedavileri hemofili hastalarını heyecanlandırdı.

10. Yaz Okulunda hemofili tanı ve tedavisi ile ilgili hasta ve hasta yakınlarına ders anlatan ve paylaşımda bulunan hocalarımızın listesi: Prof. Dr. Kaan Kavaklı (Ege Üniversitesi), Prof. Dr. Canan Albayrak (Ondokuz Mayıs Üniversitesi), Prof. Dr. Davut Albayrak (Samsun Medical Park Hastanesi), Prof. Dr. Aysun Avşar (Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi), Uz. Dr. Neslihan Karakurt (Çorum Devlet Hastanesi), Diş Hekimi Işılay Karahasanoğlu (Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi).

Deneyimli hemşirelerimiz birçok hasta ve hasta yakınına damar içi infüzyon uygulamaları konusunda pratik eğitim verdiler. Birçok anne, baba çocuklarına intravenöz infüzyonlarını başarıyla yapmayı öğrendi. Birçok hastamız kendi infüzyonlarını yaparak özgüvenlerini arttırdılar.

Hemofililer için en ideal spor olan yüzme daha önceki yaz okullarında olduğu gibi bu yaz okulunda da teşfik edildi. Hemofili hastaları 10. Yaz Okulunun son saatlerinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Olimpik Yüzme havuzunda deneyimli yüzme öğretmenleriyle yüzme sporuna başlangıç yaptılar.

Yerel basının da ilgi ile takip ettiği Yaz Okulu hemofili konusunda toplumu bilgilendirmek için de vesile olarak değerlendirildi. Basın açıklaması yapıldı.

Prof. Dr. Canan Albayrak -19 Mayıs Hemofili Derneği Başkanı