14. TÜRKİYE HEMOFİLİ KONGRESİ TAMAMLANDI

img

Bir kongreyi daha geride bıraktık. Ülkemizde her yıl geleneksel olarak düzenlenen hemofili kongresi bu yıl 12-15 Nisan tarihleri arasında 14. kez gerçekleştirildi. Kongreye ülkemizin kongreler kenti olan Antalya-Belek ev sahipliği yaptı. Daha önceki yıllarda ülkemizin hemofili alanındaki iki büyük sivil toplum örgütü olan Hemofili Federasyonu ve Türkiye Hemofili Derneği dönüşümlü olarak bu organizasyonu üstlenmekteydi. Bu yıl ise bu iki kuruluş ilk kez güçlerini birleştirerek "Hep Birlikte Hemofili" dediler ve kongreyi birlikte düzenlediler. Eş başkanlıklarını Prof.Dr.Kaan KAVAKLI ve Prof.Dr.Bülent ZÜLFİKAR'ın yürüttüğü kongreye katılım da rekor sayıdaydı. 117 hekim, 40 hemşire, 210 hemofilik ve yakını ile 100 endüstri temsilcisi kongreye katıldı.

Kongre 12 Nisan Çarşamba günü "Açılış Programı" ile başladı. Açılış konuşmalarının ardından özellikle Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen hemofilikler ve ailelerinin dilek ve temennilerini iletmesi dikkat çekiciydi. Açılış programının ardından ise sazlı-sözlü bir kahve sohbeti gerçekleştirildi.

Kongrenin bilimsel oturumları 13 Nisan sabahı doktorlar salonu ve multidisipliner salon olmak üzere 2 farklı salonda başladı. Doktorlar salonunda hemofili tedavisinde umut ve heyecan verici gelişmeler olan uzun yarı ömürlü faktörler, deri altı tedaviler ve gen tedavisi hakkındaki çalışmalar hakkındaki son gelişmeler tartışıldı. Multidisipliner salonda ise konuyla ilgili akademisyenlerin sunumları yanı sıra hemofilikler ve ailelerinin kendi deneyimlerini paylaştıkları sunumları da hemofili kongrelerinin diğer bilimsel kongrelerden farkını ortaya koymaktaydı. Oturum aralarındaki çay-kahve saatlerinde ise Federasyon ve hemofili derneklerinin açtıkları standlar yoğun ilgi gördü. Akşam ise "O Ses Hemofili" yarışması izleyenlere eğlenceli dakikalar yaşattı. Ertesi gün de bilimsel oturumlar tüm hızıyla devam etti. Akşamında ise yazarlığını ve yönetmenliğini hemofili A hastası Ali Sinan DEMİRKALE'nin yaptığı ve yine hemofili hastalarının sahnede görev aldığı "Birlik Olmak" adlı tiyatro oyunu büyük beğeni topladı.

Kongrenin son gününde multidisipliner salonda tüm gün süren Hemofili Hemşireliği Çalıştayı düzenlendi. Doktorlar salonu ise güne sözlü sunumlarla başladı. Ardından, tüm katılımcılarla birlikte Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan üst düzey yetkililerin de katıldığı Hemofili Forumu gerçekleştirildi. Doktorlar ve hemofilikler yaşadıkları sorunları doğrudan sağlık otoritesi yetkililerine aktarma fırsatı buldular.

Çok önemli bir güç birliği ile düzenlenen 14. Türkiye Hemofili Kongresi'nde emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.

Dr.Mehmet Can UĞUR
Hemofili Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı