12. ULUSAL HEMOFİLİ KONGRESİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI (16-19 NİSAN 2015)

img

Hemofili Federasyonu ev sahipliğinde Antalya Belek'teki Sentido-Zeynep Otel'de düzenlenen 12. Ulusal Hemofili Kongresi başarıyla tamamlandı. 16 Nisan Perşembe akşamı açılış töreninde kongreye katılan 17 farklı Hemofili Derneği temsilcileri gruba merhaba dediler. Bilimsel program 17 Nisan Cuma sabahı aynı anda 3 ayrı salonda (Doktorlar - Hemşireler - STK temsilcileri (hemofili hastası ve yakınları) başlandı. Doktorlar tarafında 115'i hematolog olmak üzere 125 hekim mevcuttu. Hemşire salonunda 44 hematoloji hemşiresi bir araya geldi. Bir kat yukarıdaki STK salonunda ise toplamda 201 hemofili hastası ve yakını vardı. Çocuklu ailelere 2 özel salon ayrıldı. Talep eden ailelere ve hastalara deneyimli hemşireler tarafından self-infüzyon ve ev tedavisi eğitimi verildi. Ana STK salonu ise toplantılarda 100'den fazla hasta ve yakınının aktif katılıma sahne oldu. Endüstri temsilcileri ve kongreyi organize eden Serenas ekibi de dahil edildiğinde Hemofili kongresine katılanların toplam sayısı 450'yi buldu...

17 Nisan "Dünya Hemofili Günü" özel kutlaması nedeniyle otelde özel gece yapıldı. 30 yıllık hizmeti sonrası emekli olan hocamız Prof. Dr. Türkiz Gürsel anılarını anlattı. 17 ayrı Hemofili STK'si temsilcileri görüşlerini aktardılar. Egeli Hemofili hastalarının kurduğu Tiyatro Grubu "Sen ve ben: biziz" adlı tiyatro eserini sundular. Oyunu sahneye koyan hemofili hastasi Ali Sinan Demirkale idi. 18 Nisan Cumartesi gecesi de Bayer Tiyatrosu "Küçük Nasrettin" adlı komediyi sahneye koydular. Sanat konusundaki diğer aktivite ise Resim Sergisiydi. Samsun 19 Mayıs Hemofili Derneği'nden Ressam hemofili hastası Oğuz Türkgözü 25 ayrı eserini kongre salonlarında sergiledi.

Doktorlar katında 37 farklı poster sunumu yapıldı. En iyi poster ödülünü ise "rFVIIa ile profilaksi" konusundaki çalışmalarıyla Cem Ar ve ark. kazandı. Kongrede satellit 5 ayrı oturum dışında tüm bilimsel oturumlar debate (münazara) formatında yapıldı. İlk kez bu kongrede yapılan münazara uygulaması ve key-ped ile anında anket uygulaması ufak-tefek aksaklıklar dışında ilgiyle karşılandı.

Kongrenin tek yabancı konuşmacısı Hemofilide Gen tedavisini dünyada ilk kez başarıyla yapan Londra - İngiltere'den Prof. Dr. Amit Nathwani idi. 19 Nisan Pazar sabahı 900-1000 arasında yaptığı konferansa 150 doktor, hemofili hastası, hasta yakını ve endüstri temsilcisi katıldı.

Kongrenin son oturumu ise geleneksel "Hemofilide Geri ödemede Sorunlar" toplantısıydı. Bu toplantıya Sağlık Bakanlığı'ndan Dr. Ali Alkan ve SGK’dan Dr. Eyüp Sabri bey katılarak hasta ve hasta yakınları ile doktorların geri ödeme ile ilgili sorunlarını anında yanıtladılar. Bir çok sorun yetkililer tarafından dikkatle not alındı. Hemofili hastaları adına bunların takipçisi olacağız.

12. Ulusal Hemofili kongresine katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyoruz.

Hemofili Federasyonu ve üye 11 ayrı Bölgesel Hemofili Derneği adına Prof. Dr. Kaan Kavaklı